MİZAHLA İZAH HAKKINDA

Aslında mizahla izah bir yöntem, genel geçer klişelerden soyutlanmış olarak içten içe bildiğimiz olaylara apayrı pencerelerden bakma yolu. Bunu yaparken de farkındalık kazandırıyor. Asıl amacı zaten izah etmek ama bunu mizahla yaptığı için, kişi ister istemez kendinde noksan tarafı gülerek daha rahat algılayabiliyor.

Mark Twain’nin bu metaforu mizahın önemini belirtiyor;

Mizah duyarlılığından yoksun bir insan, yaysız bir arabaya benzer; yoluna çıkan minicik taşlarda bile sarsılır.

Çıkış noktası işte tam burası, her olumsuzlukta inatla gülebilecek bir taraf bulmak, kendimizle dalga geçebilmek… Ancak bu sayede kusurlarımızla barışıp, kendimizi gerçekleştirme şansı bulabiliriz. Bizi biz yapan şeylerin aslında kusurlarımız olduğunu, herkesin de az bucuk birer çatlak testi olduğunu unutmamak lazım :)

Bir karınca için en yırtıcı hayvanın tavuk olması gibi; aslında hayatımızdaki olumsuz durumlar, kişisel tecrübelerimizden doğan bakış açımızdan ibaret…

Bakış açımızı değiştirebilirsek, belki de konfor alanlarımızdan çıkma cesareti gösterip, arzu ettiğimiz hayatları yaşayabiliriz.

Kıssadan hisse nacizane amacım;

Belki birinin sırtındaki yükü hafifletemeyebilirim, ama bakış açısını değiştirerek hayatını renklendirmesini sağlayabilirim.

Takip ettiğiniz için teşekkürler…

Bahar Akın