sharing

Hayat paylaşınca güzel :)

Posted on Ekim 31, 2015

Köyün birinde fakir bir çiftçi yaşarmış. Tarlası sadece kendisini beslemeye yetiyormuş. Her gün Allah’ın ona bolluk ve zenginlik vermesi için dua ediyormuş. Allah’a birde yol gösteriyormuş :

Bak Allahım ,yarın gidip şu ağacın altını kazacağım. Neden oraya geceden bir hazine koymuyorsun ? Bende sabah bulurum.Söz veriyorum , yarısını ülkenin en fakirleriyle paylaşacağım.

Bir gün köye arkası altın yüklü bir at arabası gelmiş. Parıldayan altın yığınının tepesinde altından bir kral oturuyormuş. Her yanı parlıyormuş.

Çiftçi, ”sonunda dualarım kabul oldu. Allah bu bir araba dolusu altını bana göndermiş olmalı” diye düşünmüş.

Ve at arabası gerçekten onun önünde durmuş. Ama kral ona altın vermek yerine açık elini uzatmış ve “Bana verecek neyin var?” diye sormuş.

Çiftçi çok şaşırmış.Neden ona bir şey versinmiş ki? Söylene söylene elini taşıdığı ağır pirinç çuvalına daldırarak krala tek bir pirinç tanesi uzatmış. Kral da ona teşekkür ederek yoluna devam etmiş.

Kralın gidişinden sonra çiftçi eve dönmüş ve kendine öğle yemeği hazırlamak için bir avuç pirinç almış. Ve avucundaki beyaz pirinç tanelerinin arasında tek bir altın pirinç tanesi olduğunu görmüş. Çiftçi bir pirinç çuvalına birde altın pirinç tanesine bakmış ve ne kadar az verip karşılığında ne kadar az aldığını görerek ağlamış.

MESAJ : Dünya bolluk doludur ve bu bolluk paylaşmakla artar. Paylaşmaz ve biriktirirsen enerjinin içeri girmesini de engellersin. Esirgeme, elindeki bolluğu, fırsatları, zamanını, ekmeğini paylaş.
Hiçbir karşılık beklemeden paylaşmak, hayata ”teşekkürler” demenin harika bir yoludur ve gerçek anlamda şükran duymanızı sağlar.

Alıntı :J.M. Liberman’ın Masal Terapi kitabında