Her zaman bir kitabın sonuna yaklaşır gibi yaşa… Oyuncak dükkanında kaybolmuş çocuğun iştahıyla yaşa… Kuş sesleriyle bir ağacın gölgesinde uzanır gibi yaşa… Saatlere bakmadan yaşa. Beklemeden yaşa. Yorulmadan yaşa. Bir tırtılın kelebek olma hayali vardır, senin de bir hayalin olsun. Öyle yaşa işte!

Mornie Menel

Aklını kullan, aksini düşün!

1968’deki Meksika Olimpiyat Oyunları’na beklenmedik bir durum yaşandı. O zamana kadar bütün yüksek atlamacılar, yüzleri çıtaya dönük, vücutları paralel şekilde çıtayı geçmeye çalıştıkları, alışılmış ”Western Roll” tekniği ile yarışıyorlardı. Fakat bu durum değişmek üzereydi.

Pek tanınmamış bir atlet çıtaya yaklaştı ve 2.24 metrelik atlayışı ile yeni dünya rekorunun sahibi oldu. Tek yaptığı havalandıktan sonra, tüm atletlerin aksine çıtaya yüzünü değil sırtını dönmekti. Ayaklarını yukarı çekti, dizlerini kırdı ve tüm bedenini sırt üstü çıtanın üstünden geçirmeyi başardı. Atletin adı, Dick Fosbury’di. Ve o günden sonra bu atlayış onun adı ile anıldı. O zaman bunun bir şans olduğunu düşünenler ve unutulup gideceğini söyleyenler çok oldu. Ama bugün hala yüksek atlamada bu teknik (Fosbury Flop) kullanılıyor. Fosbury, insanoğlunun o güne kadar ulaşabildiği en yüksek seviyeye sıçramayı başardı. Ve bunu herkesin gittiği yoldan gitmeyerek, yeni bir yol deneyerek yaptı. Herkesin aksine, tersini düşündü. Bu basit bir düşünce olarak ortaya çıktı, bir tekniğe dönüştü ve yüksek atlama tarihinde bir dönüm noktası oldu.

Kıssadan hisse : Herkesin gittiği bir yol seni büyük bir başarıya götürmez, büyük bir başarı istiyorsan, aklını kullan, aksini düşün, kalabalıktan sıyrıl, yeni yollar bul ve korkusuzca dene…

Hayatta unutamayacağın en büyük pişmanlık, pişman olurum diye yapmadıklarındır..

Leo Tolstoy

Desiderata

Gürültü ve karmaşanın ortasından sakince geç, sessizlikte ne büyük bir huzur olduğunu hatırlayarak… Mümkün olduğunca ama teslim olmaksızın herkesle iyi geçin. Doğru bildiğini sesini yükseltmeden ama açık seçik dile getir ve diğerlerine de kulak ver; ne kadar pırıltısız görünse de onların da bir hikayesi vardır.
Gürültücü ve saldırgan insanlardan uzak dur, çünkü onlar özüne sıkıntı verirler.
Eğer kendini başkalarıyla kıyaslayıp durursan; ya mutsuz ya da kendini beğenmiş olursun. Çünkü her zaman senden daha iyi ya da daha kötü durumda birileri olacaktır.
Planların kadar gerçekleştirdiklerinden de zevk al. Kariyerine ilgini kaybetme; ne kadar basit olursa olsun, zamanın değişen değerlerine karşı gerçek hazinendir.
İşinde temkinli ol; dünya sahtekarlıklarla doludur. Fakat bu temkinliliğin, sahip olduğun meziyetleri kullanmana engel olmasın; çok insan yüksek idealleri için çırpınır ve hayat her yerde kahramanlıklarla doludur. Devamı için →

Asıl mucize kendine inanmaktır.
Sonrası hep olağan şeyler…

Goethe

Kelimeler ilham verebilir, düşünceler kışkırtabilir, fakat sadece ”aksiyonlar” hayallerinizi gerçeğe dönüştürür.

Bradley J. Sugars
ActionCOACH Kurucusu

Keramet yola çıkmakta…

Kişi kendini anlayana kadar, kararsızlık hüküm sürer. Bu her zaman verimsizliğe yol açar, girişimciliği ve yaratıcılığı olumsuz yönde etkiler. Temel gerçek şudur; kişi kendini bir amaca adadığında evren onunla işbirliği yapar. Başka türlü asla oluşmayacak güçler ortaya çıkarak kişiye yardım eder. Kişinin verdiği karar sonucunda kendini destekleyen bir olaylar zinciri gerçekleşir; aklının ucundan bile geçmeyen her türlü beklenmedik olay ve yardımla karşılaşır. Düşleyeceğiniz her şey için yola koyulabilirsiniz.

Yüreklilik, içinde zekâyı, gücü ve sihri barındırır. Hemen başlayın!

Goethe

“Var olmanın en büyük sırrı korkusuz olmaktır. Geleceğin size getireceklerinden korkmayın. Korkularınız yüzünden başkalarına bağımlı yaşamayın. Cesur olmak özgürlük kilidinin anahtarıdır. ‘’

Buda

Bazen kazanırsınız ve bazen de öğrenirsiniz…

Robert Kiyosaki

Aslında kaybetmezsiniz, sadece öğrenirsiniz…

Denemekten korkmayın 😉

Mutluluk gibi, başarı da kovalanamaz. O bir sonuç olmalıdır. Üstelik bu yalnızca birinin kendisini büyük bir amaca adamasının planlanmamış yan etkisi olarak ortaya çıkar.

Victor Frankl